logo wersja-podstawowa granat 1

 

 IEiAK CEBAM

 

 MIP logo-1 

 

IASFM

logopl-migracje-bedlewoKonferencja: Współczesne migracje i ich konsekwencje w perspektywie interdyscyplinarnej: między izolacją a integracją

Organizatorzy: Komitet Nauk Etnologicznych Polskiej Akademii Nauk, Instytut Etnologii i Antropologii Kulturowej UAM oraz Centrum Badań Migracyjnych UAM

Miejsce: Ośrodek Badawczo-Konferencyjny Instytutu Matematycznego PAN w Będlewie koło Poznania

 

logopl-migracje-bedlewo

Komitet Nauk Etnologicznych Polskiej Akademii Nauk
Instytut Etnologii i Antropologii Kulturowej UAM
Centrum Badań Migracyjnych UAM

zapraszają na
konferencję naukową

Współczesne migracje i ich konsekwencje w perspektywie interdyscyplinarnej: między izolacją a integracją

24-26 maja 2012 roku
w Ośrodku Badawczo-Konferencyjnym Instytutu Matematycznego PAN w Będlewie koło Poznania

Poznań, 14 lutego 2012 roku

PROGRAM

 

Szanowni Państwo,

Zapraszamy serdecznie do wzięcia udziału w konferencji Komitetu Nauk Etnologicznych PAN, organizowanej przy współpracy Instytutu Etnologii  i Antropologii Kulturowej UAM w Poznaniu oraz Centrum Badań Migracyjnych UAM.

Planowana konferencja będzie kolejnym z cyklu dorocznych spotkań naukowych o charakterze konferencyjno-szkoleniowym, gromadzących  uczestników ze wszystkich ośrodków etnologicznych w Polsce, a także przedstawicieli  dyscyplin pokrewnych: socjologów, kulturoznawców, a także politologów, psychologów czy pedagogów. Spotkania w Będlewie zawsze dotyczą  ważnych problemów badawczych, ogniskujących zainteresowania współczesnej humanistyki. Tegoroczna konferencja poświęcona będzie problematyce migracyjnej.

W centrum naszych zainteresowań znajdą się współczesne migracje  na całym kontynencie europejskim, a także ich społeczno-kulturowe konsekwencje, rozpatrywane z perspektywy społeczeństwa i kraju (państwa) przyjmującego oraz samych imigrantów. Zamierzamy skupić się przede wszystkim na zagadnieniach, które będą prezentowane  w czterech blokach tematycznych:

1. polityki państw europejskich  związane ze zjawiskiem imigracji (czy koniec polityki wielokulturowości w Europie?);
2. integracja a izolacja imigrantów w perspektywie antropologicznej, socjologicznej, prawnej i ekonomicznej;
3. imigracja jako zjawisko oddziaływające na  społeczeństwa przyjmujące i ich kulturę (ksenofobie, stereotypy i uprzedzenia, rasizm kulturowy,  doświadczanie wielokulturowości);
4.  sieci powiązań transnarodowych imigrantów  i nowe formy migracji.

Naszą intencją jest stworzenie pola do dyskusji nad wyżej przedstawionymi zagadnieniami i nawiązanie współpracy pomiędzy naukowcami z różnych środowisk, zajmującymi się problematyką migrantoznawczą. Istotny jest także cel dydaktyczny spotkania, które ma zapoznać młodych, początkujących badaczy z teoretycznymi, metodologicznymi i empirycznymi aspektami badań nad zjawiskiem migracji w ujęciu założeń i praktyk różnych dyscyplin.

Prosimy o nadsyłanie propozycji wystąpień (tytuł, abstrakt ok. 1000 znaków), przewidywanych na 20 minut, do 15 marca br. Na podstawie nadesłanych zgłoszeń Komitet Organizacyjny skompletuje listę prelegentów do 31 marca br. Opłata konferencyjna obejmująca koszty zakwaterowania i wyżywienia wynosi 370 zł,  a zniżkowa (dla doktorantów) - 200 zł. Kwotę wpisowego, po zaakceptowaniu propozycji wystąpienia, prosimy przelać do 30 kwietnia br. na konto Instytutu Matematycznego PAN w Warszawie:
Bank PPH Spółka Akcyjna, Oddz. w Warszawie, Aleje Jerozolimskie 27, 00-508 Warszawa,
numer konta: 90 1060 0076 0000 3210 0014 0962) z wyraźnym zaznaczeniem nazwiska i z dopiskiem „Etnologia – 24-26.05.2012”.
Organizatorzy zapewniają uczestnikom  transport z centrum Poznania do Będlewa i z powrotem. Natomiast opłacenie podróży do/z Poznania spoczywa na uczestnikach i/lub instytucjach delegujących.

Zgłoszenia oraz ewentualne pytania prosimy kierować na adres:
Sekretariat Komitetu Nauk Etnologicznych PAN
mgr Irena Kabat
ul. Św. Marcin 78, 61-809 Poznań
tel. 61 829 47 15
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Informacji można także zasięgać u przewodniczącego Komitetu Organizacyjnego, prof. UAM dr hab. Jacka Schmidta: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Dyrektor
Instytutu Etnologii i Antropologii Kulturowej
i Centrum Badań Migracyjnych UAM

prof. dr hab. Michał Buchowski

Przewodniczący
Komitetu Nauk Etnologicznych PAN


prof. dr hab. Aleksander Posern-Zieliński