IEiAK CEBAM

Takie niesamowite prezenty zrobione dla dzieci, które obecnie przebywają w obozach, dostaliśmy od uczennic i uczniów klasy 2a SP35 i ich nauczycielki Pani Romy Wagner. Zabawki do mini – koszykówki zostały już przetestowane przez wykonawców i są gotowe do wysyłki.

My skontaktowaliśmy się z jednym z obozów w Grecji by jak najszybciej przekazać upominki.

Dodatkowo dzieci z kilku innych, najmłodszych klas przygotowały pocztówki z życzeniami, niektóre są napisane po angielsku!

Wszystko to w rezultacie inspiracji mobilną wystawą GALERII BEZ DOMU, która niedawno gościła w SP 35. Uczniowie, którzy nie mieli okazji wyciąć udziału w ubiegłorocznych warsztatach, a zainspirowani wystawą i lekturą przekazanych szkole książek, postanowili pomóc i przygotowali te cuda!

Serdeczne podziękowania dla aktywnych i wrażliwych uczniów i nauczycielek z SP 35.

Dlaczego w 2015 i 2016 roku przez Półwysep Bałkański do Europy dotarło ponad milion migrantów i uchodźców? Dlaczego w tym czasie i dlaczego tą drogą? Dlaczego migranci i uchodźcy przecinają płoty i przekraczają granicę w nieautoryzowany sposób? Jak potoczyły się losy osób, które w tym czasie dotarły do Europy? Na te i inne pytania, będzie można znaleźć odpowiedź podczas spotkania z Robertem Rydzewskiem, doktorantem Etnologii i Antropologii Kulturowej UAM, który prowadził badania w obozachdla uchodźców w Serbii w 2015 i 2016 oraz obserwuje losy migrantów i uchodźców w drodze do kraju docelowego.

Spotkanie odbędzie się w piątek 20.04.2018 roku o godzinie 15:00 w siedzibie Centrum Badań Migracyjnych w Collegium Historicum przy ul. Św. Marcin 78, p. 424 (IV piętro).

Spotkanie jest częścią projektu Kto pyta, nie błądzi. Porozmawiajmy o uchodźcach, na który składają się warsztaty w poznańskich szkołach oraz otwarte wykłady na temat migracji przymusowych i uchodźstwa.

Zapraszają: Centrum Badań Migracyjnych, Migrant Info Point oraz Instytut Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

link do wydarzenia: https://www.facebook.com/events/1550784231687221/

Profesor Michal Buchowski weźmie udział w VI Debacie Akademickiej pod hasłem "Współczesne migracje", zorganizowanej przez Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu.

Dyskusja odbędzie się 11 grudnia 2017 r. o godz. 17.00 w CEUE UEP (sala 4.1) przy ul. Towarowej 55.

I link:http://amu.edu.pl/glowna/s/debaty-akademickie/vi-debata-akademicka

Rozpoczynamy drugą edycję projektu Kto pyta, nie bładzi. Porozmawiajmy o uchodźcach. Od kwietnia do czerwca 2018 roku zespół edukatorów Centrum Badań Migracyjnych Uniwersytetu im. Adama Mickiewcza w Poznaniu przeprowadzi w poznańskich szkołach warsztaty na temat migracji przymusowych i uchodźstwa. Bezpłatne zajęcia zaprojektowane są dla uczniów szkół podstawowych (VII klasa), gimnazjów oraz szkół ponadgimnazjalnych.

Więcej informacji w zakładce Warsztaty dla szkół.

galeria bez domu logo final

„Galeria Bez Domu. Dzieci nie mają uprzedzeń, uczmy się od nich” to kampania społeczna, która promuje empatyczną postawę wobec innych ludzi, szczególnie wobec uchodźców. Kampania polega na przygotowaniu przez dzieci z klas 2-4 szkoły podstawowej rysunkowych i dźwiękowych pocztówek dla dzieci przebywających w obozach dla uchodźców. Zostaną one wysłane do dzieci przebywających w  obozach w Grecji i pokazane na Wystawie - tytułowej „Galerii Bez Domu”. Wystawa obejmująca rysunki i nagrane przez dzieci wiadomości będzie prezentowana zarówno w wersji wirtualnej, jak i w formie materialnej galerii podróżującej do poznańskich szkół . Prezentację wystawy w szkołach poprzedzą warsztaty dla dzieci.