logo wersja-podstawowa granat 1

 

 IEiAK CEBAM

 

 MIP logo-1 

 

IASFM

Dagmara Weinkiper-Hälsing, pracująca w Urzędzie Gminy Edsbyn w Szwecji jako kierowniczka działu ds. imigrantów, opowie o własnych doświadczeniach w pracy z uchodźcami, programach integracyjnych, procedurze weryfikacji uchodźców i przyznania azylu oraz o przyczynach i konsekwencjach szwedzkiej otwartości i funkcjonowaniu społeczeństwa multikulti.

W ciągu ostatnich trzech lat liczba osób ubiegających się o azyl wynosiła niemal 240 00 (w Polsce ok 18 000 osób w okresie 2016-2018). Ta otwartość Szwecji budzi zdziwienie w Polsce, ponadto w polskich mass-mediach pojawiły się doniesienia o zagrożeniach płynących z przyjmowania uchodźców w Szwecji. Podczas spotkania dowiemy się zatem kto i dlaczego przybywa do Szwecji i jakie są postawy szwedzkiego społeczeństwa wobec uchodźców.

Wtorek, 16 kwietnia 2019 o 17:00

Collegium Historicum, ul św. Mrcin 78, sala 209

Instytut Etnologii i Antropologii Kulturowej UAM oraz Centrum Badań Migracyjnych zapraszają do udziału w międzynarodowej konferencji naukowej pt. „Social and Cultural Consequences of Voluntary and Forced Migration in Europe”, która odbędzie się w dniach 1-2 kwietnia 2019 roku w Instytucie Etnologii i Antropologii Kulturowej na Wydziale Historycznym UAM w Collegium Historicum, ul. Umultowska 89D w sali 1.63 („sala dziekańska”, parter).

Program: V4Net_-_Network_Conference.pdf

Centrum Badań Migracyjnych na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu zaprasza studentów, studentki, doktorantki i doktorantów wszystkich uczelni i dyscyplin do aplikowania o finansowanie małych projektów badawczych dotyczących różnych aspektów zjawiska migracji do/z Poznania, Wielkopolski lub zachodnich regionów Polski.

Maksymalna wysokość kwoty, o jaką można się ubiegać to 5 000 zł brutto.

Formularz zgłoszeniowy należy przesłać na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.  do 28.02.2019 r. Wyniki ogłoszone zostaną do 15.03.2019.

Regulamin przyznawania Minigranty_Migracyjne_-_regulamin_przynawania.pdf

Formularz zgłoszeniowy Minigranty_Migracyjne_-_formularz_zgłoszeniowy.doc

Zostań edukatorem/edukatorką w projekcie ‘Warsztaty o migrantach i uchodźcach’!

Interesuje Cię edukacja antydyskryminacyjna i międzykulturowa? Tematy, takie jak sytuacja uchodźców w Europie oraz migracje są Ci bliskie? Posiadasz doświadczenie w pracy z dziećmi i młodzieżą?

Zostań edukatorem/edukatorką w projekcie ‘Warsztaty o migrantach i uchodźcach’ realizowanym przez Centrum Badań Migracyjnych UAM oraz Migrant Info Point w Poznaniu.

Celem projektu jest edukacja młodzieży w wieku 13-16 lat na tematy dotyczące migracji i uchodźców oraz przeciwdziałanie dyskryminacji ze względu na pochodzenie, kolor skóry i wyznanie. Wierzymy, że wiele problemów, z którymi spotykają się cudzoziemcy mieszkający w Polsce, może być rozwiązanych dzięki kompleksowej edukacji międzykulturowej, edukacji o różnorodności i integracji oraz dzięki rozwijaniu krytycznego myślenia wśród młodych ludzi.

Więcej informacji:

Ogłoszenie_polscy_edukatorzy.pdf

Ogłoszenie_migranci.pdf

V4Net – Visegrád Anthropologists’ Network Conference

April 1-2, 2019, Collegium Historicum, ul. Umultowska 89, Poznań, Poland

Call for Papers

Almost 30 years have elapsed since the collapse of socialism in Central and Eastern Europe. This is the time-span of one generation. One of the most conspicuous features of the socio- economic transformations has been high rates of migration. The phenomenon, also known in the past, has become a common experience for large groups of people. As such, it demands anthropological scrutiny.

This call for papers is an invitation to present current work that illuminates the impact of migration and mobility on the lives of millions of people in the region of Central and Eastern Europe and beyond. We are particularly interested in papers addressing:


• Causes, forms and patterns of migration from Central and Eastern Europe to the West and to Central Europe from other parts of the world

• Everyday experiences of “being a migrant”

• Transnational lives of mobile people and effects on kinship, the social lives of families, and local communities

• Perceptions and reactions to migration – from hospitality to lack of interest or hostility

• Impact of media representations (from liberal-cosmopolitan to conservative-xenophobic)

• Political consequences of mobility for individuals and sending communities

Titles and abstracts (250 words) should be sent to Michal Buchowski – Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.– by 15th January 2019. The Conference Committee will make its selection of papers by January 31. The travel and accommodation costs of all presenters will be covered by the organizers (arrival day: 31st March; departure: 3rd April)

Information about V4Net can be found under the following address:
(https://www.eth.mpg.de/4607479/news_2017_10_13_01)

Podkategorie