W ramach akcji „Zaadoptuj kamizelkę” poznańskie instytucje – urzędy, szkoły, kościoły, teatry, kina, kluby, kawiarnie i wiele innych – mają możliwość zaopiekowania się jedną z kamizelek, jakie mieli na sobie uchodźcy podczas przeprawy przez morze. Na „adopcję” czeka 49 kamizelek, większość dziecięcych. Czas trwania akcji: 25 styczeń – 21 marzec 2017 r.

kamizelka logo chabecka

Każdego dnia setki ludzi z targanych konfliktami regionów na Bliskim Wschodzie i w Afryce próbuje przedostać się przez Morze Śródziemne z nadzieją na bezpieczne, godne życie w Europie. Mają na sobie pomarańczowe kamizelki ratunkowe. W ramach akcji „Zaadoptuj kamizelkę” poznańskie instytucje – urzędy, szkoły, kościoły, teatry, kina, kluby, kawiarnie i wiele innych – mają możliwość zaopiekowania się jedną z kamizelek, jakie mieli na sobie uchodźcy podczas przeprawy przez morze. Władze polskie odmówiły udziału w programie relokacji i tworzeniu korytarzy humanitarnych. Adopcja kamizelek, symbolizujących nieobecność samych uchodźców, polega na zapewnieniu im miejsca w przestrzeni publicznej miasta: w jednym z kinowych foteli, w ławce w kościele, przy kawiarnianym stoliku, na sali wykładowej, w szkolnej klasie, w poczekalni czy w sali obrad w urzędzie. Na „adopcję” czeka 49 kamizelek, większość dziecięcych. Nie wiemy czy ci, którzy mieli je na sobie, dotarli bezpiecznie do brzegu, nie wiemy, co się z nimi stało. Wiemy, że ich w Polsce nie ma. Za to są kamizelki przypominające o nich i ich nieobecności wśród nas.

• Koordynator akcji: Centrum Badań Migracyjnych Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Migrant Info Point; współpraca: Oxfam
  • Czas trwania akcji: 25 styczeń – 21 marzec 2017 r.
  • Cel: umieszczenie kamizelki w miejscu użyteczności publicznej
  • Wszystkie zainteresowanie instytucje i osoby prosimy o kontakt: Karolina Sydow, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., tel. 605 881 581

Oficjalnym hasztagiem, którym można się posługiwać w mediach społecznościowych, jest #zaadoptujkamizelkę.

Akcję obserwować można na facebookowym fanpage’u: facebook.com/zaadoptujkamizelke

Opis akcji

Tekst na zawieszkę