Patrze na uchodzcy2

Patrzę na: uchodźcy to cykl pokazów filmowych mający na celu przyjrzenie się obecnej sytuacji migracyjnej, bez stereotypów i uprzedzeń, ale także bez unikania trudnych tematów. Pokazom filmów towarzyszyć będą debaty przybliżające sytuacje uchodźców oraz ich drogę do Europy. Jest to kontynuacja....

cieszącego się zainteresowaniem przeglądu filmowego Patrzę na: islam. Patrzę na: uchodźcy odbywa się w czterech miastach: Oświęcimiu (07.04, Cafe Bergson), Poznaniu (21.04, Kino Muza), Lublinie (26.04, Centrum Kultury), Białymstoku (28-29.04, Kino Forum).

Centrum Badań Migracyjnych jest partnerem tego wydarzenia.

Wielokulturowość, migracje, różnice kulturowe i religijne – pojęcia te w ostatnich latach stały się obiektami zainteresowań wielu osób. W ostatnim czasie zaczął również budzić obawy społeczeństwa, które prowadzą do utrwalania się stereotypów i uprzedzeń wobec osób migrujących i szukających bezpieczeństwa w Europie. Patrzę na: uchodźcy jest cyklem pokazów filmowych mających na celu przyjrzenie się tym kwestiom bez stereotypów uprzedzeń, ale też bez unikania trudnych tematów. Pokazom filmowym towarzyszyć będą debaty przybliżające sytuacje uchodźców oraz ich drogę do Europy.

g. 09.00 pokaz filmu "Bekas"
reż. Karzan Kader | Szwecja, Finlandia, Irak 2010, 97'
Dwaj bezdomni chłopcy, Zana i Dana, podczas seansu filmu „Superman" w lokalnym kinie przez otwór w dachu dostrzegają bohatera z wielkiego ekranu – Supermana. Bracia postanawiają wyruszyć do Ameryki i sprowadzić go do miasteczka. Przygotowują się do tego nader pieczołowicie – młodszy Zana sporządza listę osób, które zasługują na ukaranie przez filmowego bohatera; Dana zaś dba o praktyczne kwestie podróży – pieniądze, paszporty i bilety. Ich marzenie, by wyruszyć w drogę i spotkać superbohatera jest tak silne, że pomimo wszelkich trudności chłopcy nie poddają się.
zwiastun: https://www.youtube.com/watch?v=hP7NKsOwF6k

g. 10.30 debata „Dzieci wojny – sytuacja uchodźców z Syrii"
Konflikty wywołują dorośli, ale oddziałują one i głęboką odciskają swoje piętno zwłaszcza na dzieciach. Przerwane dzieciństwo, głód, śmierć bliskich, tego doświadczają dzieci w trakcie działań wojennych. W trakcie spotkania przedstawiona zostanie sytuacja osób uciekających z Syrii ze szczególnym uwzględnieniem sytuacji dzieci i młodzieży.

g. 18.30 "Salam Neighbor"
reż. Zach Ingrasci, Chris Temple | USA, Jordania, Syria 2015, 75'
Chris Temple i Zach Ingrasci postanowili pokazać Zachodowi, jak wygląda życie w drugim co do wielkości obozie dla uchodźców na świecie – położonym 11 kilometrów od granicy z Syrią Za'atari w Jordanii. Współpracując z organizacjami UNHCR, International Rescue Committe i Save the Children, uzyskali dostęp do obozu i zdecydowali, że zyski z filmu przekażą właśnie tym organizacjom. Młodzi filmowcy postanowili zamieszkać w jednym z obozowych namiotów i zdobyć zaufanie uciekinierów z Syrii. Okazało się to łatwiejsze niż zakładali – spotkało ich ciepłe przyjęcie i otwartość. Film szczery i intymny, pokazujący codzienne zmaganie się z rzeczywistością i ludzi starających się żyć normalnie, mimo traumy czającej się w każdym wspomnieniu.
zwiastun: https://www.youtube.com/watch?v=1NMdHFhKPGE

g.19.40 debata „Zagrożone wartości? Co kryzys migracyjny mówi o Europejczykach i Europejkach?"
W dyskusji medialnej, także tej toczącej się w mediach społecznościowych często pojawia się argument: „Uchodźcy zagrażają naszym wartościom". W trakcie debaty zastanowimy się, jakie wartości są zagrożone? Czy grozi nam niebezpieczeństwo? Czy osoby wyznające rożne religie i pochodzące z różnych kręgów kulturowych mogą wspólnie funkcjonować?

Wstęp wolny.

Działania Patrzę na: uchodźcy odbywają się w ramach projektu Uchodźcy? Zapraszamy!

Projekt Uchodźcy? Zapraszamy! jest realizowany przez Fundację na rzecz Różnorodności Społecznej w partnerstwie z Towarzystwem Edukacji Antydyskryminacyjnej i Fundacją Przestrzeń Wspólna w ramach programu Obywatele dla Demokracji, finansowanego z Funduszy EOG.

PDF do pobrania

Pląkat