Wspolny posilek na skypie

Polacy w Irlandii, Ukraińcy w Polsce, Filipińczycy w Stanach Zjednoczonych... Migrują obywatele wielu krajów, na swój nowy dom wybierając często miejsca dalekie od swojej ojczyzny. Z jednej strony życie w nowym kraju, z drugiej bliscy, którzy zostali w ojczyźnie. Jak pogodzić te dwa życia, dwa światy?

Na spotkaniu  przyjrzymy się ....

Na spotkaniu  przyjrzymy się sposobom podtrzymywania więzi na odległość. Jaki jest w tym udział nowych technologii? Jak migracja bliskich może wpływać na zmiany społeczne w kraju pochodzenia?

Prowadząca, dr Helena Patzer zilustruje tę opowieść przykładami dotyczącymi imigrantów filipińskich w Stanach Zjednoczonych. A następnie zaprosi Państwa do obejrzenia zrealizowanego przez siebie filmu etnograficznego „Money Tree”. W filmie, obserwując codzienne rozmowy pomiędzy USA a Filipinami, zobaczymy, jak w rodzinie rozdzielonej przez migrację rozumiane są miłość, troska i obowiązek.

• “Money Tree” reż. Helena Patzer. Kacper Czubak. Polska 2013, 40'

Termin: 20.04. 2016 r. (środa), godz.18.00

Miejsce: Centrum Kultury ZAMEK, Sala Pod Zegarem

dr Helena Patzer - antropolożka, prowadzi badania dotyczące migracji filipińskiej. Stypendystka Fundacji Kościuszkowskiej na Uniwersytecie Harvarda. Prowadzi zajęcia z antropologii migracji i antropologii rozwoju na Uniwersytecie Warszawskim.

Wykład jest częścią cyklu spotkań poświęconych tematyce uchodźczej i migracyjnej organizowanych przez Centrum Badań Migracyjnych.

Załącznik do pobrania