KAPITAL LUDZKIlogotyp wersja-pozioma granat PL 300UEEFS L-kolorRAW

amiga-logo-ang

Informator AMIGA – maj 2014

Zapraszamy wszystkich zainteresowanych do zapoznania się z relacją z niektórych tegorocznych działań  realizowanych w ramach projektu AMIGA: Aktywni migranci na lokalnym rynku pracy. Projekt współpracy polsko-niemieckiej.
Ogólnie o projekcie: http://cebam.amu.edu.pl/projekty/badania-zespolowe-cebam.html
Strona projektu: www.amiga-project.eu , www.migrant.poznan.pl

1. Szkolenie „Krok po kroku do własnej firmy w Polsce”

fot4Od lutego organizowane są bezpłatne szkolenia skierowane do cudzoziemców zainteresowanych założeniem własnej firmy. W trakcie warsztatów pracownicy Ośrodka Doradczo-Szkoleniowego Wydziału Działalności Gospodarczej i Rolnictwa działającego przy Urzędzie Miasta Poznania omawiają m.in. formy prawno-organizacyjne prowadzenia firmy w Polsce, zasady jej rejestracji i koszty z tym związane.

Do tej pory odbyły się już trzy szkolenia, w których uczestniczyło ponad 40 osób. Każde ze szkoleń prowadzone było w innym języku: angielskim, rosyjskim, hiszpańskim (jednocześnie także po polsku). Uczestnicy otrzymali komplet materiałów szkoleniowych w tych językach, które znaleźć można również na stronie http://migrant.poznan.pl/pl/przepisy-prawne/praca-w-polsce/dzialalnosc-gospodarcza.html Kolejna edycja szkolenia zaplanowana jest  na 29. maja 2014 r.

2. Rynek pracy

Projekt koncentruje się na działaniach wspierających cudzoziemców na lokalnym rynku pracy. Poza stałą ofertą AMIGI (szkolenia i doradztwo zawodowe, o których mowa w innych punktach informatora) podjęliśmy nowe działania, będące rezultatem pomysłów zarówno trzech zespołów AMIGI, jak i potrzeb zgłaszanych przez cudzoziemców.

Zainicjowaliśmy akcję „Pracodawca otwarty na cudzoziemców”: firmy, które do niej dołączą deklarują po prostu, że są otwarte na zatrudnianie cudzoziemców.

Migranci nie zawsze płynnie mówią po polsku, ale przyjeżdżają do naszego miasta z własnym kapitałem kulturowym, z którego może wynikać cenny dla lokalnych pracodawców potencjał związany z rynkiem pracy. Chcemy propagować otwartość na współpracę z cudzoziemcami.

Poza tym zbieramy informacje na  temat targów pracy odbywających się w Poznaniu, a następnie udostępniamy je na naszej stronie internetowej i Facebooku, a także zachęcamy do aktywnego w nich udziału cudzoziemców odwiedzających MIP, chcących zmienić swoją sytuację zawodową.

3. Międzynarodowy Piknik

fot1W reakcji na głosy członków zespołu AMIGI oraz cudzoziemców związanych z projektem dotyczące potrzeby dodatkowych okazji do spotkań, zainicjowaliśmy wspólny piknik. Międzynarodowy Piknik odbył się 26. kwietnia, wzięli w nim udział cudzoziemcy, osoby aktywnie działające w ramach projektu oraz zaprzyjaźnione.
Bardzo ucieszyły nas pytania, o kolejne tego typu spotkania. Mamy nadzieję, że Piknik stanie się stałym elementem poznańskiego kalendarza i grono jego uczestników będzie rosło.

fot2Informacje o kolejnych piknikach będą się pojawiały na naszej stronie internetowej www.migrant.poznan.pl oraz profilu na Facebooku Migrant Info Point.

Wstępna propozycja cyklicznych wiosennych i letnich spotkań na trawie: ostatnia sobota każdego miesiąca.

4. Migrant Info Point (MIP)

Kolejne miesiące działalności Migrant Info Point coraz bardziej przekonują nas o potrzebie takiego miejsca w Poznaniu, często wspominają o tym migranci trafiający do MIPu. Punkt otwarty dwa dni w tygodniu, odwiedzany był dotychczas przez cudzoziemców ponad 200 razy, a konsultacje trwały  zwykle około godziny. Poza uzyskaniem wsparcia informacyjno-doradczego dotyczącego spraw formalno-prawnych, związanych z pracą czy życiem codziennym w Poznaniu, migranci mogą się w MIPie zapisać na oferowane bezpłatnie szkolenia, doradztwo i kursy:

• - doradztwo zawodowe - godzinne konsultacje w języku angielskim lub polskim odbywają się co tydzień i do tej pory skorzystało z nich 40 osób,
  • - kursy języka polskiego - od początku cieszą się ogromnym zainteresowaniem, właśnie rusza siódmy kurs, a liczba  dotychczasowych kursantów to blisko 70 osób; dbamy o to by zajęcia odbywały się w kameralnych grupach,
  • - szkolenia „Krok po kroku do własnej firmy w Polsce” –  dotychczas odbyły się trzy edycje i zgromadziły około 40 osób.

5. Inne działaniafot3

Systematycznie przygotowujemy nowe treści na stronę www.migrant.poznan.pl - w ostatnich miesiącach uzupełniliśmy ją o materiały dotyczące służby zdrowia i edukacji; regularnie wprowadzamy aktualne informacje na temat wydarzeń w Poznaniu.

Na bieżąco informujemy o naszych działaniach, a także innych (poznańskich i ogólnopolskich) inicjatywach na profilu na Facebooku/ Migrant Info Point. www.facebook.com/migrantinfopoint

Wymieniamy się doświadczeniami oraz informacjami na temat podejmowanych działań z niemieckim partnerem. W tym celu stworzone zostało forum internetowe http://amiga-project.eu/forum, w którym zamieszczane są aktualne informacje na temat przedsięwzięć  realizowanych w Monachium i w Poznaniu.